عناصر معدنی

شرح

به مواد معدنی ابزار بدن گفته می شود، برای تمام فعالیت های بیوشیمیایی مانند تولید آنزیم ها، هورمون ها، تولید انرژی و به طور کلی برای فعالیت تمام بخش های بدن مورد استفاده قرار می گیرند.


آهن نقش زیادی در سلامت انسان دارد و افراد زيادي در معرض فقر آهن قرار مي گيرند. بدن افراد بالغ سه تا پنج گرم آهن دارد كه ۴۰-۳۰ درصد آن به صورت ذخیره و بيشتر آن به صورت هموگلوبين است. آهن در بدن در داخل سلول‌ها و در سوخت و ساز متابولیکی نقش بسیار مهمی دارد، همچنین این ماده معدنی در تشکیل هسته گلبول‌های قرمز هم نقش زیادی دارد و به این دلیل کمبود آن سبب کم خونی می‌شود. یکی از مهم‌ترین عوارض کمبود ماده معدنی آهن در بدن، خرابی پوست و ریزش مو است. آهن با کمک به خون سازی سبب  افزایش اکسیژن رسانی به سلول های پوست و مو می شود و به این ترتیب علاوه بر ایجاد پوستی شاداب و سالم، جلوگیری  از ریزش موها نیز جلوگیری می کند. برخی از مواد غذایی حاوی  آهن عبارتند از:گوشت قرمز، سبزیجات سبز برگ، بوقلمون، لوبیا، میوه های خشک. میزان آهن به کار رفته در کپسول ساپلاس مدز ۳.۵ میلی گرم می باشد.


سیلیکون یکی از عناصری است  که در بسیاری از غذاهای گیاهی موجود است. این ماده جزء اصلی بافت همبند پوست، مو و ناخن می باشد. این ماده معدنی برای حفظ سلامت مفید است، به تولید کلاژن کمک می کند، پوست را ضخیم تر و انعطاف پذیری آن را بیشتر می کند همچنین مو و ناخن را تقویت می کند و مانع از خشکی و شکستگی آن می شود. سیلیکون استحکام و استواری بافت‌ها را حفظ می کند و در براق و سالم نگاه داشتن مو بسیار موثر است. برخی از مواد غذایی حاوی  سیلیکون عبارتند از: نخود، تره فرنگی، لوبیا سبز، مارچوبه، خیار، کرفس، هویج، توت فرنگی، انبه، ریواس، موزو کشمش، غلات سبوس دار، برنج قهوه ای. میزان سیلیکون به کار رفته در کپسول ساپلاس مدز ۲.۵ میلی گرم می باشد.


مواد معدني يا مينرال، از جمله  ريزمغذي هايي هستند که بدن در مقادير متفاوتي به آن ها نياز دارد. يکي از اين عناصر منگنز است که با اين که در حد ميلي گرم در بدن نياز است ولي جزء عناصر بسيار کمياب به حساب مي آيد. منگنز ماده معدنی است که به صورت گسترده در بافت های بدن حیوانات وگیاهان وجود دارد این فلز به مقدار بسیار کم در بدن انسان یافت می شود بدن ما حدود ۲۰ میلی گرم منگنز به طور عمده در استخوان ها ذخیره دارد منگنز در تشکیل بافت همبندچربی و کلسترول ، استخوان ، عوامل انعقاد خون و پروتئین نقش دارد این ماده همچنین برای عملکرد طبیعی مغز ضروری می باشد . این ماده معدنی از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و از آسیب های سلولی و پیری پوست پیشگیری می نماید. منگنز یکی از عناصر تشکیل دهنده رنگ مو می باشد و وجد مقادیر کافی آن در رژیم غذایی روزانه از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می کند. برخی از مواد غذایی حاوی  آهن عبارتند از: حبوبات، غلات کامل، آجيل، چاي، شير و محصولات لبني و سبزيجات با برگ سبز پررنگ. میزان منگنز به کار رفته در کپسول ساپلاس مدز ۱ میلی گرم می باشد.